null

Nadawania numerów PESEL uchodźcom

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od środy urzędnicy będą przyznawać numer PESEL uciekającym przed wojną Ukraińcom. Umożliwia on uzyskanie świadczeń społecznych, pełną opiekę zdrowotną oraz ułatwia zatrudnienie.

Wnioski będzie można składać w specjalnie przygotowanym punkcie w Urzędzie Dzielnicy Włochy przy al. Krakowska 257, wejście od strony parkingu.

Do uzyskania numeru PESEL niezbędne będzie wypełnienie wniosku, który można znaleźć na stronie https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html

Wnioski są dwujęzyczne: polsko-ukraińskie i polsko – rosyjskie. Na miejscu będzie pracował tłumacz, który pomoże w jego wypełnieniu oraz docelowo fotograf, który od ręki zrobi i wydrukuje zdjęcie.

Osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 12 roku życia zostaną pobrane także odciski palców za pomocą specjalnego czytnika linii papilarnych. Według szacunków obsługa jednej osoby zajmuje średnio 45 minut. Minister do spraw informatyzacji prowadził będzie w systemie teleinformatycznym rejestr obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online przewiduje się, że wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać profil zaufany.

Wnioski w Urzędzie będzie można składać w godzinach:

  • Poniedziałek 8:00-18:00
  • Wtorek 8:00-16:00
  • Środa 8:00-16:00
  • Czwartek 8:00-16:00
  • Piątek 8:00-16:00

Poniżej link, gdzie jeszcze w Warszawie można wyrobić numer PESEL. Procedura ta jest odmiejscowiona, co oznacza, że numer ten można wyrobić niezależnie od miejsca zamieszkania.

https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/AO/Delegatury/default.htm

Od 19 marca br., zostanie uruchomiony duży punkt na Stadionie Narodowym przeznaczony do realizacji procesu nadawania PESELI.

 

 

 

Załączniki: