null

Staw Sadurka

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dawno temu przez Włochy płynęła rzeczka Sadurka. Swym biegiem wyznaczała granice dzisiejszej dzielnicy. Wzdłuż niej wyrosły osady: Porzucewo i Sopęchy (czyli właściwe Włochy) Stenclewice (to dziś Szczęśliwice), Okęcie, Służewiec i Służew.

W czasach średniowiecza rzeczka wypływała w okolicach między Czystem a Włochami. Przy Służewie wpływała do Wilanowa, gdzie łączyła się z wodami Jeziora Wilanowskiego i kierowała się do Wisły. Jeszcze 200 lat temu Sadurka istniała, a jej wody prawdopodobnie napełniały doły po pozostałych cegielniach, tworząc stawy szczęśliwickie.

Na początku XIX w. rzeczka przecinała trakt biegnący z Woli na południe (dzisiejsze ulice: Szczęśliwicka przy Białobrzeskiej). Dalej kierowała się w rejon dzisiejszego stadionu Okęcie i skręcała na południe. Tu w otoczeniu podmokłych łąk (obecnie tereny ogródków działkowych) wypływała na obszar dzisiejszego lotniska. Pamiątką po dawnej rzeczce jest staw Sadurka, który znajduje się między budynkami LOT-u. Dziś Sadurka wypływa w rejonie Służewca i nosi nazwę Potok Służewiecki.