null

Uważaj na swój rower

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Sezon rowerowy w pełni, należy się więc spodziewać rosnącej aktywności złodziei jednośladów. Ci tylko czekają na chwilę nieuwagi bądź niewłaściwe zabezpieczenie roweru. W ubiegłym roku, tylko na terenie naszej dzielnicy skradziono 53 rowery.

Najwięcej jednośladów ginie sprzed sklepów, szkół, przydomowych ogródków, garaży, balkonów oraz piwnic. Wiele z nich kradzionych jest bez trudu, gdyż w ogóle nie są zabezpieczone. Często osoba zawiadamiająca o kradzieży jednośladu tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem - mówią policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Włochy.

Powiedzenie „okazja czyni złodzieja”, w tym wypadku bardzo się potwierdza. Właściciel pozostawiając niezabezpieczony rower, zwłaszcza droższy, musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Więc warto utrudnić złodziejom pracę, stawiając na fachowe zabezpieczenia jednośladów. Można skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad. Najskuteczniejsze zabezpieczenia to tak zwane u-locki. Muszą to one być ze stali hartowanej, takie których nie przetną nożyczki z marketu za 50 złotych. Im więcej czasu i kłopotu zabierze złodziejowi kradzież, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower.
Warto też posiadać dokumenty zakupu roweru. Wszystkie firmowe rowery posiadają numery fabryczne, przez producentów umieszczane na ramie lub innej stałej części roweru. Posiadanie dokumentów zakupu roweru i jego numeru fabrycznego ułatwi identyfikacje w przypadku sprawdzania przez policję lub jego odnalezienia. Dobrze jest także sfotografować jednoślad, aby
w przypadku jego kradzieży przekazać zdjęcie policji.

Pamiętajmy także o tym, że rower kupowany z tzw. „drugiej ręki” - okazyjnie, może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem sprawdzajmy legalność pochodzenia jednośladu, gdyż zakup roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem – ostrzegają policjanci z KP Warszawa Włochy.

Kierownik Delegatury
Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Włochy
Janusz Maludziński