null

Zakłady przemysłowe - historia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Państwowe Zakłady Lotnicze
Tereny Okęcia były typową osadą rolniczą. Dopiero w 1918 r. władze niepodległej Polski uwzględniły te obszar w rozwoju przestrzennym stolicy. W 1921 r. rozpoczęto budowę fabryki na Okęciu. Wówczas Ministerstwo Spraw Wojskowych zawarło umowę ze Spółką Akcyjną Francusko-Polskich Zakładów Samochodowych i Lotniczych "FRANCOPOL", która podjęła się wykonania kilku tysięcy samolotów i silników lotniczych.

Centralne Warsztaty Lotnicze zostały założone w 1918 r., a w 1928 przekształcone w Państwowe Zakłady Lotnicze. Początkowo głównym zadaniem warsztatów były remonty silników i samolotów, ale w latach dwudziestych podjęto również produkcję samolotów. Pięć lat później w obiektach po zakładzie FRANCOPOL’u powstała wytwórnia silników lotniczych pod nazwą Polskie Zakłady Skoda. Wówczas uruchomiona zostaje Fabryka Silników Lotniczych, a w 1927 r. Fabrykę Kabli oraz Fabrykę Silników i Aparatów Elektrycznych.

W roku 1929 dzięki pracownikom powstaje zakładowy klub sportowy „Skoda”, w 1936 zmienił nazwę na „Okęcie”.W 1935 r. zakład składał się z biur projektowych i dwóch fabryk: Wytwórnia Płatowców na Paluchu, która zatrudniała około 3000 osób oraz Wytwórnia Silników nr 1.

W 1936 r. Polskie Zakłady Skoda zostały przekształcone w PZL – Wytwórnię Silników Lotniczych. Istniejący wówczas Instytut Techniczny Lotnictwa stanowił zaplecze naukowe dla dynamicznie rozwijającego się lotnictwa. Rozwój tej gałęzi przemysłu przerwała wojna, a zakłady przejąłkoncern Daimler – Benz, w którym remontowano silniki.

Po wojnie zakłady upaństwowiono i rozpoczęto odbudowę zniszczonych fabryk i lotniska. W 1946 r. reaktywowano Instytut Techniczny Lotnictwa pod nową nazwą - Instytut Lotnictwa.

W okresie przemian PZL Warszawa Okęcie stała się Spółką Skarbu Państwa. Sytuacja ekonomiczna firmy była bardzo ciężka. Jedynym ratunkiem miała być prywatyzacja. Rozpoczęto ją w 1994 r. W 2001 r. zakłady sprzedano hiszpańskiej firmie EADS CASA. Firma istnieje do dziś: EADS PZL „Warszawa-Okęcie" S.A.