null

Zespół dawnego gumna i dworu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zespół dawnego gumna i dworu przy ul. 1 Sierpnia 11 składa się z podwórza o brukowej nawierzchni, dworu z gankiem, stodoły, wozowni, stajni, czworaka i mieszkalnego budynku murowanego. Na środku podwórza znajduje się studnia. Zespół otoczony jest parkiem o powierzchni ok. 0,5 ha.

W I połowie XIX w. teren ten należał do szpitala św. Rocha. W 1858 r. ziemię nabył Feliks Ciechomski, a od niego w 1875 r. kupił ten teren Bogumił Schneider. W 1887 r. majątek podzielono między jego synów, Piotra i Karola. Teren obecnego ogrodnictwa przypadł Karolowi. W latach 1885–1887 wybudowana została tu stodoła, a w 1888 dwór. Pozostałe budynki wzniesione zostały w końcu XIX w. Kolejna właścicielka, Wanda Schneider Witkowska, po II wojnie światowej założyła wokół domu park.

Po 1948 r. część południową ogrodnictwa przejęło wojsko. W latach 60. XX w. część północną przejął Polmozbyt. W 1972 r. część wschodnią zabrano pod budowę Novotelu. W 1976 r. zespół dawnego gumna z dworem został wpisany do rejestru zabytków.

Zobacz galerię (3 zdjęć)