Wybudowane centralne systemy grzewcze zasilane paliwem gazowym (kotłownie gazowe) zostały zaprojektowane w celu zapewnienia prawidłowego komfortu cieplnego użytkowników zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie ich powstawania.
Obecnie w celu zastosowania indywidulanych systemów grzewczych w poszczególnych lokalach (etażowe ogrzewanie z dwufunkcyjnych pieców gazowych) koniecznym byłoby dokonanie przebudowy lokali i budynków. Powyższe wpłynęłoby na układ i powierzchnię lokali oraz wymusiło zastosowanie innych źródeł ogrzewania dla lokali, które nie spełniałyby wymagań dla montażu pieców gazowych (ogrzewanie elektryczne).
Powyższe nie znajduje uzasadnienia technicznego i ekonomicznego dla właściciela i użytkowników budynku.
W budynkach wyposażonych w kotłownię gazową nie ma możliwości, aby każdy z mieszkańców miał podpisaną indywidualną umowę z dostawcą paliwa gazowego, ponieważ każdy lokal musiałby mieć indywidualny licznik gazowy. Przy kotłowni gazowej zasilającej budynek w c.o. i c.c.w. nie jest to możliwe – układ pomiarowy (licznik gazu) jest tylko jeden.
Indywidualne umowy z dostawcą paliwa gazowego mogłyby zostać zawarte jedynie w sytuacji, kiedy w lokalu jest etażowe ogrzewanie zasilane dwufunkcyjnym piecem gazowym. W przypadku budynków, w których występują centralne kotłownie gazowe, nie każdy lokal spełniałby wymagania pozwalające na montaż takiego pieca gazowego (w zakresie powierzchni lokalu i przewodów spalinowych).
Warto podkreślić, że przy indywidualnych piecach koszty ich konserwacji, przeglądów i bieżącego utrzymania ponoszą mieszkańcy, natomiast koszty konserwacji, przeglądów i bieżącego utrzymania kotłowni gazowej obciążają ZGN.